W dniach od 06-14.10.2017 r. w Jasieniu odbył się zorganizowany przez Gminę Jasień i Gminę Spreetal w ramach projektu „Polsko- Niemiecki Tydzień Seniora”.
W projekcie udział wzięło 60 uczestników, z czego połowę stanowili goście zagraniczni z Niemiec.
Wśród polskich uczestników znalazły się osoby z Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak i Klubu Seniora znajdujące się w Jasieniu. W składzie delegacji niemieckiej byli seniorzy z Gminy Spreetal.
Projekt odbył się dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.
Działania projektowe poprzedziły dwa spotkania robocze, w trakcie których szczegółowo zaplanowano zarówno warsztaty jak i Bal Seniora.

Rozpoczęcie nastąpiło w dniu 06.10.2017 r. warsztatami – profesjonalna nauka makijażu z metamorfozą, a po tym sesja zdjęciowa.
W dniu. 09.10.2017 r. odbyły się warsztaty z rękodzieła (biżuteria wykonana z zamka błyskawicznego dla kobiet i mężczyzn).
W dniu 14.10.2017 r. w Jasieniu nastąpiło podsumowanie projektu „Polsko-Niemiecki Tydzień Seniora. Grupą docelową były osoby starsze – seniorzy z Gminy Jasień oraz Gminy Spreetal.-partnerstwo Gmin.
W tym samym dniu odbył się Bal Seniora, na którym przedstawiono wystawę portretów (wystawy z przeprowadzonych warsztatów), prowadzono pogawędki na temat wspólnych doświadczeń, był poczęstunek i wspólna zabawa i tym samym zakończono „Polsko – Niemiecki Tydzień Seniora. W MGOK w Jasieniu można jeszcze przez kilka dni obejrzeć wystawę portretów.
Burmistrz Jasienia Andrzej Kamyszek w podsumowaniu zaznaczył, iż celem projektu było: wzmocnienie współpracy partnerskiej w zakresie integracji osób starszych w rejonie transgranicznym.
Tydzień Seniora jest pierwszym projektem od czasu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Gmin Jasień i Gmina Spreetal. Projekt był pomysłem obu gmin. Są już pomysły na następne projekty i działania w różnych kierunkach porozumienia.
Wszystkim uczestnikom projektu złożone zostały życzenia. Rozdane zostały materiały promocyjne w postaci etui na okulary.
W przemówieniu zaznaczone zostało, iż Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.
Uczestnicy projektu są bardzo zadowoleni, że mogli wyjść z domu i spotkać się jak również porozmawiać o miejscowych zwyczajach w gminie partnerskiej.

Projekt pn. „Polsko- Niemiecki Tydzień Seniora” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska- Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.

baner euroregion