Aktualności

Posadziliśmy nowe drzewa!!! Poprawiliśmy jakość i estetykę skwerów zielonych.

????W Jasieniu przy ul. I Armii pojawiły się drzewa ????z gatunku wiśnia osobliwa. W tym roku planujemy ich dosadzenie w tym miejscu.
Takie zmiany są kluczowe w dobie zmian klimatycznych. Zwiększyła się powierzchnia zielona co ma ogromny wpływ także na zatrzymanie wody w gruncie.
Powszechnie wiadomo, że obecność drzew w mieście ma pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców.
Drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu smogu, a mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.
Drzewa skutecznie redukują poziom hałasu. Zaleca się, aby osiedla mieszkaniowe znajdujące się przy ruchliwych trasach były od nich odgradzane za pomocą ściany drzew.
Jest udowodnione, że drzewa zmniejszają odczuwalne skutki temperatur latem i zimą. Latem zapewniają cień i dostarczają niezbędnego tlenu, a zimą stanowią naturalną barierę przed wiatrem, co zapobiega wychładzaniu budynków i zmniejsza koszty ogrzewania.
Drzewa ulepszają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic.
Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się po prostu lepiej!
????W Jasieniu przy ul. Okrzei i Powstańców Warszawskich na skwerach zielonych zastosowaliśmy ściółkowanie korą powierzchni gruntu wśród nasadzeń.
????Ściółkowanie gleby jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Polega ono na przykrywaniu wierzchniej warstwy gleby wokół roślin warstwą odpowiedniego materiału organicznego lub nieorganicznego.
????Ściółkowanie gleby wokół roślin w ogrodzie daje nam wiele korzyści:
• ogranicza rozwój chwastów,
• chroni przed nadmiernym wyparowywaniem wody z gleby,
• chroni podłoże przed rozmywaniem w czasie deszczu lub podlewania, a także ogranicza wypłukiwanie z gleby składników pokarmowych,
• pomaga utrzymać stałą temperaturę gleby, chłodząc ją latem i ogrzewając zimą,
• pobudza rozwój mikroorganizmów glebowych, które wzbogacają glebę w składniki pokarmowe,
• zmniejsza ryzyko porażenia nasadzeń przez choroby grzybowe, a także zapobiega ich brudzeniu się w wyniku kontaktu z glebą.
????Zapraszamy do fotorelacji z realizowanych prac ????

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 28.05.2021
  • Autor:Magdalena Górecka
  • Baner: e-usługi
  • Baner: Facebook

Adres urzędu

Urząd Miejski w Jasieniu
ul. XX Lecia 20
68-320 Jasień
tel. 68 457 88 72
fax. 68 457 88 73
 
adres e-mail
 
bip.jasien.pl

Konta bankowe

Szczegółowy opis kont: strona BIP
 
Urząd: NIP 928-10-04-393 REGON 970790617
Gmina: NIP 928-19-63-691 REGON 000528712